Míst, kde lze dokument podepsat, v okrese i mimo něj stále přibývá. Najdou se ale i tací, kteří pořadatelům vyslovují podporu, například předseda Demokratické strany zelených a zastupitel Klenčí pod Čerchovem na Domažlicku Jiří Anderle. Sám se kvůli vystoupení plzeňské kapely chystá na pouť přijet z 200 kilometrů vzdáleného městyse.

Zatímco starosta pořadatelské obce Krabčice Jiří Šimáček tvrdí, že v současné tvorbě Ortelu neshledává náznaky rasismu či xenofobie, tamní obyvatelé Zdeněk a Alena Beranovi zastupitelstvo vyzývají ke svolání mimořádného zasedání a přehodnocení rozhodnutí.

„Jsme přesvědčeni, že vystoupení této kontroverzní formace s sebou nese četná rizika. Tvorba kapely Ortel se nese v poměrně vypjatém duchu, s evidentně generalizující antiislámskou rétorikou. Tomáš Hnídek (vlastní jméno Tomáše Ortela – pozn. redakce) navíc působil v neonacistické skupině Conflict 88. Hnídek sice tvrdí, že od té doby se názorově vyvinul, přesto byl například jedním z řečníků protiromského pochodu Plzní v roce 2013. Skladba Hadr z prvního alba skupiny Ortel, se stala hymnou dnes již zakázané Dělnické strany.

Koncerty kapely lákají homofobní a xenofobní extremisty, často probíhají pod policejním dohledem a podle zprávy ministerstva vnitra o extremismu je Ortel jedním z příkladů trendu, kdy kapela inklinuje k pravicovému extremismu, ale texty jsou upraveny tak, aby tělesu nehrozil přímý trestní postih.

Obávají se střetů
K umístění, jež Ortel získal v soutěži Český slavík, mu záhy gratulovali představitelé nacionalistických hnutí typu Národní demokracie nebo Dělnická strana sociální spravedlnosti," uvedli Beranovi v dopise adresovaném zastupitelům, který zaslali i redakci.

„Lze chápat, že tvorba Ortelu je odrazem společenských obav z proudu imigrantů, který za poslední dekády nemá obdoby. Pravdou však je, že kapela výrazně polarizuje společnost a lze v tomto duchu očekávat střety jejich příznivců a odpůrců. Jsme přesvědčeni, že tato konfrontace nepatří na akci určenou primárně dětem, na akci, která má bohatou historii a která je veřejností vysoce hodnocena. Je jasné, že kontroverze, které kapelu provázejí, se promítnou do atmosféry Řípské pouti, která vždy byla přátelská nejen k dětem, ale obecně mezilidsky, a jejímž posláním rozhodně není další polarizace společnosti," dodali.

Pověst prý neutrpí
Starosta Šimáček si ovšem stále svojí za svým. Hodnocení historie kapely a jejího frontmana či zmiňovaného napojení na extremistická hnutí mu prý nepřísluší.

„Také si v žádném případě nemyslím, že by koncertem měla utrpět dobrá pověst Řípské pouti. Neprosazujeme jediného interpreta, ale dáváme prostor divákům vybrat si z rozmanitých hudebních žánrů. Co se týká bezpečnosti akce, je samozřejmé, že bereme na vědomí míru bezpečnostního rizika a zajišťujeme adekvátní opatření, což při takhle velké události děláme každoročně. Z koncertů skupiny Ortel není známo, že by při jejich vystoupení došlo k nějakým střetům extremistů. Jsou navštěvovány širokým věkovým spektrem vlastenecky smýšlejících občanů. I přes tyto skutečnosti však bude posíleno zajištění bezpečnosti pouti," uvedl starosta na webových stránkách obce.

„Akce a projevy tohoto typu mi nepřijdou demokratické, spíš mě utvrzují v názoru, abych si stál za svým rozhodnutím. Věříme, že doba cenzury, kdo co bude poslouchat, na jaký film se dívat, jak se oblékat je dávno pryč," doplnil k petiční akci.

Výsledky ankety Litoměřického deníkuV anketě na webu Litoměřického deníku pod článkem o chystaném koncertu kapely Ortel na Řípské pouti 2016 do středečního poledne hlasovalo 28 746 lidí (více ZDE). Z nich 66 % se přitom vyjádřilo v tom smyslu, že by kapela na pouti vystupovat neměla, 34 % lidí vyjádřilo opačný názor. Stovky lidí proti plánovanému koncertu také sepisují petici. Její organizátoři ji pořadatelům pouti chtějí předat měsíc před jejím zahájením.