„Máme za to, že by akce typu Řípské pouti měla být převážně pro rodiny s dětmi a dospívající mládež, nikoli pro příznivce xenofobie a nenávisti vůči národnostním, sexuálním či náboženským menšinám. Právě to představuje skupina Ortel," stojí v úvodním textu petice, pod níž jsou za petiční výbor podepsaní Petr Landsfeld a Adam Šenk.

„Se sběrem podpisů jsme teprve začali. Petiční archy jsou například v informačním centru na náměstí v Roudnici a na dalších místech, které postupně zveřejňujeme na facebookové události Petiční akce proti účinkování kapely Ortel na Řípské pouti," doplnil Petr Landsfeld.

Kapela má na akci vystoupit v neděli 24. dubna mezi 13. a 14. hodinou.

Xenofobní plzeňskou skupinu založil Tomáš Ortel, který předtím stál u zrodu neonacistické kapely Conflict 88. Je autorem hymny dnes již zaniklé krajně pravicové Dělnické strany. Jméno skupiny se také pravidelně objevuje ve zprávách Ministerstva vnitra o extremismu.

Při předávání hudebních cen Český slavík na konci loňského roku si členové kapely přesto převzali ocenění za druhé místo. Vůdčí muž uskupení Tomáš Ortel poté ještě obsadil třetí místo v kategorii zpěvák. A právě na to se odvolává starosta Krabčic Jiří Šimáček, který program spolu s Jiřím Výškou ze soukromé pořadatelské agentury tvořil.

„Každý rok se snažíme pozvat někoho, kdo uspěl ve Slavíkovi. Hudebníci, kteří se umisťují na předních příčkách, jsou pro nás obvykle cenově nedostupní. V minulosti jsme si mohli dovolit pozvat například skupinu Mandrage, letos Ortel," vysvětlil starosta Šimáček.

Negativní ohlasy související s plánovaným vystoupením prý už zaznamenal, opakovaně ho kontaktovali i tvůrci petice s prosbou, aby si pozvání Ortelu ještě rozmyslel. „Já ty jejich texty samozřejmě znám a náznaky rasismu v nich necítím. Spíš odrážejí současnou špatnou atmosféru ve společnosti a probouzejí v lidech národní hrdost. Co vím, Ortel má velmi širokou škálu posluchačů. Karla Kryla lidé taky nejdřív zatracovali a pak ho vynášeli do nebes. Je to věc názoru každého," argumentoval ovšem starosta.

Iniciátoři petice se mezitím chystají oslovit ostatní kapely, které mají v programu pouti vystoupit, zda by se k protestu nepřipojily. Petr Landsfeld už také kontaktoval starosty okolních obcí, odezvy se prý zatím nedočkal. Jak dál uvedl za petiční výbor, odpůrcům kapely se rovněž nelíbí, že má Ortel na Řípské vystupovat v neděli od 13 hodin.

„V tu dobu se na pouti pohybuje nejvíce lidí a právě rodiny s malými dětmi. Nemáme pocit, že by taková kapela měla mít prostor na veřejné obecní akci, ještě v takovém čase," uvedl Landsfeld s tím, že starostu Šimáčka rovněž upozornili i na to, že návštěvníky může vystavit určitému riziku, pokud při koncertu dojde k možnému konfliktu pravicových extremistů a antifašistů.

„Víme, že ultrapravicové skupiny kapelu někdy doprovází. Právě proto jsme zvolili čas v neděli odpoledne před oficiálním koncem pouti. Máme za to, že bezpečnost návštěvníků bude lépe zajištěna přes den než například v sobotu v deset hodin večer," okomentoval výtku Jiří Šimáček.

Podle svých slov je další diskuzi s petičníky otevřený. „Smlouva s kapelou už je každopádně podepsaná a její nedodržení by pro obec znamenalo postih. Lidé, kterým se kapela nelíbí, ji nemusejí poslouchat a můžou jít v čase vystoupení třeba na kolotoče," uzavřel starosta pořadatelské obce.