Tvoří ho více jak šedesát figurek z kukuřičného šustí. Podílely se na něm tři autorky, pohyblivou kulisu s dominancí Řípu vytvořila Kateřina Hejdová. Mechanický betlém je k vidění každý den včetně svátků.

„Chceme mu ponechat v dílně trvalé místo. Je přístupný dalším autorům, každý si sem může zasadit svou figurku ze šustí. Naše figurky se liší od Moravy, kde má kukuřičné šustí domovinu, především velikostí, ty naše jsou větší, měří až třicet centimetrů. Ještě větší je svatá trojice v centru betléma. Velkou roli při rozhodování, jak by betlém měl vypadat, měla Dana Macková, která je při svém věku stále činná. Konečná příprava trvala zhruba měsíc, ale já jsem figurky připravovala mnohem déle," uvedla Jiřina Šustrová, která se snaží pokračovat v uchování a rozvoji lidové tradice na Podřipsku.

Betlém v Bechlíně není prvním dílem tvořivosti místních obyvatel, loni vznikl jeho předchůdce v místní části Předonín, kde se o jeho výrobu zasloužilo Sdružení pro obec. Jeho figurky jsou vyrobeny z různých materiálů.