Zájemce putující po trase čekají zážitky z kontaktu s vinicemi a z pohledů na okolní krajinu a spousta informací o historii vinařství, místních vinařích a aktivitách obcí, kterými cesta prochází.

„Hlavním cílem projektu je odstranění bariér mezi hranicemi krajů a obnovení provázanosti území obou místních akčních skupin. Systém provázání stezek navrhuje a mapuje ucelená studie jediných českých vinařských oblastí – mělnické a litoměřické. Studie je také jedním z výstupů realizovaného projektu, v jejím obsahu naleznou čtenáři i veškeré další zajímavosti obou regionů. K lepší představě o podobě Polabské stezky za vínem a poznáním vydaly místní akční skupiny tištěného Mapového průvodce, který je k dostání v informačních centrech na území nebo v sídle Místní akční skupiny Podřipsko," uvedla její mluvčí MAS Klára Kolorosová.

Polabskou stezkou provedou návštěvníky informační tabule. Na několika stanovištích je k odpočinku nainstalováno posezení. Součástí projektu byla úprava stezky pro pěší mezi městem Hoštka a obcí Brzánky, která vede přímo k vyhlídce z Labské terasy. Stezka je široká až dva metry a je upravena tak, aby byla pro turisty bezpečná. Náklady na realizaci stavby dosáhly zhruba půl milionu korun. Na spolufinancování se podílely města Roudnice nad Labem, Štětí a Hoštka a obce Brzánky, Kyškovice a Vědomice.

Turisté, kteří se na vinařskou stezku vydají, budou také chtít vína zde produkovaná ochutnat. Příležitostí k degustaci českých vín z produkce malých vinařů mělnické a litoměřické vinařské podoblasti může být Roudnický košt, který se poslední dva roky konal na roudnickém zámku a účastnilo se ho několik desítek vinařů. Letos proběhne v sobotu 13. června. Během koštu proběhne druhá anketa o titul Vinaře Roudnického koštu.

Díky projektu Polabskými stezkami za vínem a poznáním mají MAS Podřipsko a Vyhlídky k dispozici vybavení pro venkovní akce, které nabízí pořadatelům kulturních a společenských událostí k zapůjčení. Více informací o MAS a stezce lze zíksat na www.maspodripsko.cz.