Do té doby musí projít větší část zařízení Labe areny v Račicích a ve Štětí rekonstrukcí nebo být doplněny o novou výstavbu. V rozpočtu je zhruba 400 milionů korun s postupným čerpáním.

Od loňského roku se pracuje na obou místech. Během února byla ve Štětí odstraněna povodní poničená loděnice Klubu vodních sportů. Přáním managementu Labe areny je, aby na tomto místě vyrostl do konce letošního roku nový objekt. Ten bude sloužit nejen místnímu KVS, ale také sportovcům ubytovaným u umělé dráhy, kteří ho budou využívat jako tréninkové centrum v době soustředění.

„Demolici se podařilo vysoutěžit za necelých 400 tisíc korun. Ústecký kraj poskytl investiční dotaci 60 milionů korun na první etapu objektu, který bude patrový. V přízemí z železobetonového skeletu vznikne loděnice, odolávající povodni, a nahoře zázemí pro sportovce s šatnami, posilovnou a fyzioterapií. Labe v tomto úseku je široké, poměrně klidné a mezi jezy Liběchov a Štětí dlouhé 11 kilometrů, tudíž výhodné pro trénink na dlouhé trati. V současné době probíhá výběrové řízení na zhotovitele a řeší se termíny. Nová loděnice by se mohla začít stavět už začátkem dubna, aby byla k dispozici pro první šampionát v roce 2017," uvedl Michal Kurfirst, ředitel Labe areny.

Architekti navrhli vybudovat přes řeku lávku, která by umožnila jednoduché a bezpečné spojení mezi oběma arénami a stala se součástí Labské cyklostezky. V račickém areálu, který letos slaví 30 let od svého dokončení, je už postavena ubytovna. Před ní vyrostou hangáry pro lodě.

„Změny čekají provozní budovu, u které vznikne moderní kuchyně s jídelnou pro 300 strávníků, v přízemí další zázemí pro závodníky se zaměřením na regeneraci jejich sil, tedy to, co tomuto areálu dosud chybělo. Upravena bude tribuna s cílem vytvořit zde multifunkční prostor pro doplňkové aktivity a služby. Rekonstrukci potká i věž pro rozhodčí a další činovníky. Nato na místě parkoviště s nezpevněným povrchem vznikne atletický ovál s třemi multifunkčními hřišti a vedle víceúčelová hala. Tím chceme podpořit všestranný rozvoj především mladých návštěvníků," dodává ředitel.