Jedním ze zmíněných partnerů je i Institut pro ekonomickou a ekologickou politiku na Fakultě sociálně ekonomické ústecké Univerzity J. E. Purkyně (FSE UJEP).

Městské toky se v minulých desetiletích postupně stávaly praktické neviditelnými: byly přebudovány, sváděny do kanalizací či jinak degradovány lidskou činností. V době globálního oteplování, klesající biodiverzity a pokračujícího tlaku urbanizace je na místě přehodnotit jejich úlohu a kvalitu.

Výsledkem je kromě jiného i vytvoření biotopů pro rostliny a živočichy či poskytnutí prostor pro rekreaci. Tím vším významně zlepšují kvalitu života lidí.

„Obnova městských oblastí s využitím přírodě blízkých opatření však naráží na mnoho překážek a problémů. Jako příklad můžeme uvést nedostatek prostoru v intenzivně zastavěných oblastech, vlastnická práva k okolním pozemkům, složité financování, různé zájmy zúčastněných stran nebo nepochopení účelu revitalizací místními obyvateli. Navíc biodiverzita je v těchto oblastech často vnímána jako nejméně naléhavý problém,“ uvádí Jiří Louda, vedoucí projektového týmu na FSE UJEP.

V rámci projektu ReBioClim bude tým identifikovat a analyzovat současné výzvy a příležitosti měst z pohledu různých perspektiv. „Budeme se zabývat nutnými kompromisy mezi společenskými, institucionálními a ekologickými požadavky na plánování přírodě blízkých revitalizací toků v městských multifunkčních oblastech. Nově navržené podoby toků budou společnosti poskytovat celou řadu užitků, budou podporovat biologickou rozmanitost a zároveň splňovat požadavky rámcové směrnice o vodě při zohlednění požadavků územního plánování,“ upřesnil vědec.

 Pilotní opatření

Na projektu se podílí jak vědečtí, tak praktičtí partneři z pěti evropských zemí. Projekt vede Technická univerzita v Drážďanech, dalšími partnery jsou Leibnizův institut Drážďany, město Drážďany, Slovenská technická univerzita v Bratislavě, město Senica, Alcedo River Clinic, Univerzita přírodních věd v Poznani, Technická univerzita v Delftu, polské město Poznaň, Aquanet Retencja a statutární město Jablonec nad Nisou. Ve všech čtyřech partnerských městech se zároveň spustí pilotní opatření, která budou mít podobu plánů obnovy městských toků, a v případě Senice a Drážďan budou navíc provedeny počáteční stavební práce vedoucí k obnově těchto pilotních ploch.

Území, na které se projekt zaměří například v Jablonci nad Nisou, zahrnuje silně regulovanou část toku Bílé Nisy v blízkosti sídliště F. L. Čelakovského. Město by díky tomuto projektu v budoucnosti rádo revitalizovalo asi kilometrový úsek tohoto toku. Více informací o projektu ZDE

close Bílá Nisa. info Zdroj: archiv UJEP zoom_in Bílá Nisa.