Jak jste se dostala k focení miminek a jaké to vlastně je?

Pro Podřipskou nemocnici pracuji jako fotografka už nějaký čas. Nicméně úplně prvotní myšlenka fotit novorozence se zrodila v hlavě pana ředitele Mgr. Tomáše Krajníka a zcela mě nadchla. A i přesto, že jsem váhala, zda tuto aktivitu přijmout, jsem nakonec šťastná, že jsem souhlasila. Bylo mi jasné, že docházet do porodnice tak, abych stihla vyfotit všechna miminka zde narozená ještě před odchodem domů, bude velmi časově náročné. Ale víte co? Stojí to za to! A stojí to za to proto, protože vím, že maminkám dávám možnost mít krásné vzpomínky na první dny života jejich miminek.

Mohla byste maminkám poradit, jak vás mohou kontaktovat a kde focení probíhá?

V porodnici jsem zhruba třikrát týdně. Maminky se proto nemusí bát, že o fotky přijdou. Není nutné se také nikde hlásit. S porodnicí jsem v pravidelném spojení a hlídám si termíny odchodů maminek, takže se žádné nestane, že by o možnost focení přišla. Protože si zakládám na profesionalitě a kvalitě snímků, probíhá fotografování samotné u mě v ateliéru, který se nachází přímo v nemocnici. Dostupný je zatím pouze po objednání, jinak je veřejnosti uzavřen. Nebráním se ale ani venkovnímu focení, protože při práci miluji přirozené denní světlo a slunce. Souběžně chystám pro maminky také různé akce v podobě bublinkového focení, letního piknikového focení, vánočního focení a jiné. O všem se vždy a včas můžete dozvědět na mém webu www.alucca.cz a na mém facebooku Alucca Photo.

Co vzít na focení novorozenců s sebou?

Co se týká oblečků kdo nemá s sebou své vlastní, fotíme v nemocničních, ale poslední dobou, s postupující propagací se mi často stává, že si maminky připravují na focení vyloženě lepší kousky oblečení donesené z domova.

Na kolik fotografie miminka vyjdou a co se vlastně při samotném focení děje?

Maminky neplatí vůbec nic. Fotografie svého novorozeného miminka dostávají zcela zdarma jako dárek od roudnické porodnice. Focení probíhá tak, že přinesu dřevěnou bedýnku, ve které je vystlaný „pelíšek" pro miminko. Tam většinou všichni spokojeně zaspí. Už si i maminky dělají legraci, že takto miminko nespalo celou dobu. Miminko tedy "uložíme", nafotí se cca 30 50 záběrů a z těch pak vybírám 10 nejpovedenějších a ty dále upravuji a retušuji (v případě, že mají miminka vyrážku atd.). Součástí každého foto balíčku je tedy deset fotografií v barvě i černobílé verzi, jedna fotokoláž a fotokoláž s údaji miminka obsahující údaje jako jméno, datum narození, váha, míra. Tu pak můžete použít třeba na svůj facebook jako oznámení přátelům o narození miminka.

Kde si maminky mohou snímky vyzvednout?

Ve všech případech se jedná o fotografie v elektronické verzi, které ukládám do „úschovny" na nemocničním webu, kde si je rodiče mohou vyzvednout pod svým přiděleným heslem, případně je zasílám emailem.

Existuje nějaká písemná úprava o manipulaci a používání pořízených fotografií?

Ano, samozřejmě. Není možné svévolně manipulovat s fotkami novorozenců, proto dáváme maminkám podepsat souhlas s jejich zveřejněním. Pokud maminka souhlasí, objeví se portrét miminka (většinou se použije jen jedna fotka portrétová / koláž) na mém a nemocničním webu v sekci miminek, dále na mém a nemocničním facebooku v sekci miminek, v tištěném Litoměřickém Deníku a na webu podripsky.denik.cz a litomericky.denik.cz. Rodiče se tak navíc mohou chlubit otištěním miminka v regionálním tisku. Miminkovská příloha vychází každou sobotu! Pokud se podaří výjimečně fotogenické fotografie, může se miminko dostat i na propagační materiály jak moje, tak i nemocniční.

Jaké jsou reakce maminek a jak se jim tato služba líbí?

Zatím mám od maminek jen samé kladné ohlasy a navíc se ke mně začínají po čase vracet na další focení už malinko odrostlých miminek, což mi dělá velikou radost nejen pracovní, ale i osobní! Nejvíc si maminky pochvalují, že ještě z porodnice mohou sdílet krásné a profesionální fotografie prostřednictvím sociálních sítí či emailu a mohou tak v podstatě okamžitě obdarovat a potěšit rodinu a své blízké.

Máte osobní zkušenost s roudnickou porodnicí?

Ano, já zde rodila před pěti lety a už tehdy jsem byla spokojená. Jen jak si tak vzpomínám, ty fotografie pořízené mobilním telefonem nebyly opravdu nic moc…