V současné době se na stavbě odstraňují drobné nedodělky a závady, opravují se komunikace a chodníky. Před měsícem starosta obce Jaromír Maleček předložil kontrole ze SFŽP veškeré náležitosti, které jsou potřebné pro závěrečnou kolaudaci.

Prosadit projekt v obci s 330 obyvateli však nebylo jednoduché, komplikované bylo i zajištění jejího financování. „Stavba byla hodně o trpělivosti. Firma, která zakázku vysoutěžila, totiž s námi podepsala smlouvu 30. dubna 2013 a my jsme byli schopni jí předat stavbu koncem září, přičemž rozhodnutí o přidělení dotačního titulu nám bylo doručeno písemně až začátkem prosince. Zdržení vzniklo z důvodů dofinancování. Původně se mělo stavět 17 měsíců, ale firma to zvládla za 12 měsíců," vysvětluje starosta.

Už v roce 2010 přišel na obecní úřad Milan Picka z firmy BIOSA a navrhl zastupitelům ekologické vytápění obce. Návrh je zaujal, stejně jako většinu oslovených obyvatel, pro které je čisté životní prostředí alfou a omegou spokojeného života. Dříve stačilo, aby jedna nebo několik domácností zatopily a obec se dusila štiplavým kouřem. Račičtí však museli překousnout problémy se stavebním ruchem, který postupně prošel všemi ulicemi. Od dvou kotelen o celkovém tepelném výkonu 2,7 MW bylo třeba položit do země 5 590 metrů polybutenového potrubí, v patnácti místech s protlakem pod silnicí, a od něho přivést teplou vodu do 110 domovních předávacích stanic.

„Důležité je, že díky centrálnímu vytápění obec sníží emise oxidu uhličitého do ovzduší o 2 495 tun za rok. Energetický audit vypracovaný v roce 2010 stanovil cenu tepla 280 Kč za gigajoul, což je s daní 322 Kč. Tuto cenu, která je jednou nejnižších v regionu, garantujeme odběratelům až do roku 2020. Pro zajištění vytápění v současné době postačí výkon hlavní kotelny na spalování štěpky. Přes druhou kotelnu, která je s první propojena, se vytápí domácnosti v ulici Za Humny a kolem veslařské dráhy. Kapacita vytápění je dostatečná a po najetí druhé kotelny počítáme do budoucna s napojením nové výstavby rodinných domků a Národního olympijského centra," vysvětluje starosta.

Celkové uznatelné náklady projektu centrálního vytápění Račic činily zhruba 86 milionů korun, 66 procent pokryjí dotace z EU, Fondu soudržnost a Státního fondu životního prostředí, obec uhradí zhruba 30 milionů korun. Část prostředků si Račice musely půjčit od banky.

Zhotovitelem akce byla společnost APRIS 3MP, pro kterou se stavba stala prubířským kamenem. I když v Čechách bylo několik podobných projektů už realizováno, v Ústeckém kraji jde o ojedinělou akci. Společnost BIOSA, která v Račicích zajišťovala nad stavbou technický dozor, připravuje spolu s obecním úřadem na 3. prosince k teplofikaci obce den otevřených dveří. Na něj jsou zváni starostové obcí, kteří uvažují o zavedení ekologického vytápění a jejich sídla nejsou plynofikována.