I nyní se zde pracuje hned na několika místech kolem veslařské dráhy. Nejvýraznější změnou bude nové zázemí, které vzniká na místě staré dřevěné nekryté tribuny. Na betonovém monolitu se začala stavět terasa, jež bude plynule propojená s krytou tribunou a cílovým prostorem.

„Protože u veslařských závodů se diváci raději procházejí u vody, než aby čekali na dojezd v sedě na tribuně, budou mít větší komfort právě ve volném pohybu, případně v posezení v restauraci na terase. V sousedství vzniká podle návrhu šéfkuchaře Radka Šubrta nové stravovací centrum s moderním výdejem a otevřenou kuchyní. Pod terasou je prostor nejen pro boxy závodníků a jejich doprovod, ale také zázemí pro personál závodů a zdravotníky. V době šampionátů se terasa dočasně zastaví další mobilní tribunou a pod ní u vody vyrostou stanové pavilonky pro závodníky," vysvětluje Michal Kurfirst, ředitel Labe arény Ústeckého kraje.

Už na podzim byl dokončen proti dojezdu lodí ubytovací komplex pro zhruba 200 závodníků z českých klubů, kteří nevyžadují vzhledem k omezeným rozpočtům vysoký komfort hotelového ubytování, ale stačí jim standard pro soustředění či mistrovské závody. Investor letos zatím prostavěl v Račicích zhruba 80 milionů korun. Na pravém břehu vodní dráhy se dokončuje rekonstrukce přemostění vratného kanálu.

„V příštím roce se bude rekonstruovat v cíli věž pro rozhodčí a další činovníky závodů. Vedle stavebních prací je třeba modernizovat veškeré rozvody elektřiny a přenosů dat včetně rezervních zdrojů. Do provozu je již uvedena nová trafostanice. Nechceme dopustit výpadky elektřiny a anulování závodů, což není dobrou vizitkou pořadatele. Už jsme je zažili, kdy si australská výprava s sebou přivezla výkonnou klimatizaci a pak stačilo zapnout jednu obyčejnou rychlovarnou konvici a byl průšvih," dodává ředitel.

Ke změnám dojde i na veslařské dráze. Přes zimu se bude hledat nejoptimálnější řešení pro nová startovací místa. Ta současná jsou plovoucí a při silnějším větru dochází až k půlmetrovým výkyvům, což může být pro závodníky i startéra problém.

Podle harmonogramu nebyly přerušeny ani práce na výstavbě tréninkového centra s novou loděnicí ve Štětí, které je součástí Labe arény. Rada Ústeckého kraje doporučila zastupitelům uvolnit na dokončení stavby v příštím roce 30 milionů korun. Už letos se začala v rámci Labe arény realizovat s německými kolegy v Pirně a Drážďanech Labská veslařská akademie. Zapojili se do ní žáci štětských škol a počítá se s tím, že se k nim postupně připojí děti a mládež z ostatních měst na dolním Labi.