„Je to má druhá cesta," říká Marek, který se také pasoval do role náčelníka expedice. Jak o sobě prozradil, na kole jezdil snad dříve, než začal chodit. Loni na kole urazil s jiným kamarádem 1 900 kilometrů za 17 dnů přes Rakousko, Slovensko a Maďarsko až do Budapešti, a pak přes východní Slovensko a Krakov zpět.

„Letos je naším cílem dojet k hranicím Afriky na The Rock of Gibraltar v Gibraltarském průplavu. Poté se vydáme zpět na kolech domů. Podle prvních propočtů bychom měli najet kolem šesti tisíc kilometrů za dva měsíce a navštívit místa jako Amsterdam, Benelux, Paříž, Madrid, Gibraltar, Barcelonu, Monako, Benátky, Vídeň," říká Marek.

„Kolo je z hypermarketu, má jen lepší přehazovačku a expediční nosič. Musí se tam vejít stan a kuchyňka," překvapí odpovědí na dotaz, na jakém bicyklu se vydá na tak dlouhou trasu. „A taky koupelna dvě petky s vodou…" K tomu trocha potravin a rezervní oblečení. Třeba kdyby zmokli.

Denně plánují najet kolem stovky kilometrů. „Vstáváme kolem sedmé až osmé. Dáme si snídani a vyrazíme na cestu," popisuje. Nemají ani speciální mapy. Trasu si naplánovali přes Google maps a vytiskli na tiskárně. Ani GPSku s sebou nevezou.

„Chceme mladé lidi inspirovat, že prázdniny se dají prožít i jinak a není k tomu třeba ani příliš moc peněz," dodávají oba na závěr.

Prázdninové dobrodružství obou mladých Ostravanů můžete sledovat na www.transbikers.cz