Peněz se provozovatelé dočkají pravděpodobně až na podzim. Jejich rozdělení musí ještě na začátku září schválit krajští zastupitelé. Podle mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová peníze nyní půjdou například i do Podřipské nemocnice v Roudnici nad Labem.

„Doufáme, že to půjde co nejrychleji. Jsme si vědomi toho, že sociální oblast tyto peníze potřebuje jako sůl. Provozovatelé dostanou potřebné prostředky, klienti získají záruku, že služba neskončí a bude pokračovat v tom rozsahu, na který jsou zvyklí," uvedl hejtmanův náměstek Stanislav Rybák. Žádná sociální služba by se podle něj rušit neměla. Přitom právě v podřipské metropoli na začátku roku nejvíc hrozilo, že dojde k pozastavení pečovatelské služby i denního stacionáře, služby, kterou poskytuje Podřipská nemocnice.

Snížili počet pečovatelů i klientů

„Nezbylo nám než snížit počet pečovatelů a zastavit příjem nových klientů, což se nám v historii nemocnice ještě nestalo, a z klientů vyčlenit jen ty, pro které je tato služba životně důležitá. V současné době využívá naše pečovatelské služby 135 klientů a do denního stacionáře dochází 15 seniorů. Během roku se ale jejich počet pohybuje kolem 200. Jelikož jsme nově neobdrželi žádné prostředky od kraje, museli jsme přistoupit k úsporným opatřením a náklady dotovat z jiných aktivit nemocnice. Věřili jsme, že slibované peníze letos dostaneme. Mezitím nám významně pomohlo město příspěvkem na pečovatelskou službu ve výši 370 tisíc korun, přitom mezi klienty nejsou jen obyvatelé Roudnice," vysvětluje ředitel Podřipské nemocnice Tomáš Krajník.

Novinky: například trénování paměti

Avizované prostředky od Ústeckého kraje využije nemocnice na uhrazení ztráty letošního roku v pečovatelských službách a na pokrytí provozu ve zbytku letošního roku.

„Chceme v těchto službách pokračovat a rozšiřovat škálu aktivit. Mezi novinky například patří trénování paměti. Máme mezi pečovatelkami kolegyni, která má k tomu kvalifikaci, využívá ji v stacionáři a postupně tuto službu rozšíří i do terénu.

Pro tělesně handicapované klienty nyní zajišťujeme dopravu automobilem vybaveným plošinou. Většina našich pacientů je ve věku od 80 let výše, jedna klientka denního stacionáře bude v těchto dnech slavit devadesátiny.

Naše nemocnice připravuje na 11. září Den zdraví, který je sice zaměřen na prevenci, ale i tak se na něm budeme prezentovat alespoň stacionářem," doplnila Bohdana Kutilová, vedoucí služeb sociální péče Podřipské nemocnice v Roudnici nad Labem.