Vypracováním dokumentu byl pověřen Odbor životního prostředí a Městská policie, která je nejlépe obeznámena s problémy a s místy, kde dochází k porušování pořádku, rušení klidu a k výtržnostem v souvislosti s požitím alkoholických nápoj.
Chrání veřejný pořádek
"Naši strážníci opakovaně přijímají stížnosti na konzumaci alkoholu na veřejnosti a následné narušování veřejného pořádku ze strany podnapilých osob ve vyhlášce jsme určili místa na která se vyhláška vztahuje," říká velitel Městské policie Martin Müller. Je to Karlovo náměstí, Husovo náměstí, Náměstí Jana z Dražic a Náměstí 28. října. Na seznamu jsou ulice Nerudova, Rvačov, Varhanova, Jungmannova, Orlova, Máchova, Riegrova, Michálkova, Karla Jeřábka, Třída T. G. Masaryka, Špindlerova třída, ulice Neklanova, Školní a Krabčická.
K vyhlášce se zastupitelé vrátí
Při přípravě vyhlášky tvůrci využili zkušenosti ze sousedních měst, kde je již obdobná vyhláška delší dobu v platnosti. Po projednání však nastal zádrhel. „Zastupitelé města se však při diskuzi obávali pouhého přesunutí problému s narušováním veřejného pořádku do jiných lokalit. Proto se v následné diskusi rozhodli rozšířit působnost vyhlášky na celé území města. Tento návrh však nebyl bezprostředně právně konzultován a vyhláška v tomto znění nemůže být dle zákona schválena. Proto bude na příštím zasedání městského zastupitelstva opět projednána," upřesnil mluvčí radnice Jan Vancl.
Porušení nočního klidu je přestupek
S ochranou pořádku a klidu ve městě souvisí i návrh druhé vyhlášky o ochraně nočního klidu a regulaci hlučných činností. Ta má za cíl zlepšení pohody bydlení a pobytu v otevřených prostorách v zastavěných částech města, a to přiměřeným omezením stanovených činností.
Vyhláška říká, že noční klid platí od 22.00 do 06.00 hodin. Porušení nočního klidu je považováno za přestupek. Dokument vymezuje konkrétní činnosti a stanovuje omezení činností, jež by mohly být v rozporu s místními záležitostmi veřejného pořádku.