Hlasujte v anketě pod článkem. Hlasovat lze každých 30 minut do středy 23. dubna do 12 hodin

Od roku 2010, kdy vznikla občanská nespokojenost s řešením situace s objektem, vzniklo občanské sdružené a petice za záchranu objektu, to bylo už třetí setkání. Po úvodním slovu ředitelky galerie Alena Votočkové, která setkání moderovala, mohli být účastníci seznámeni s prvními pozitivními výsledky snahy iniciátorů záchrany stavby.

Jejich zástupce Jiří Brodský připomenul historická fakta raně barokního objektu a Jan Vinař shrnul jeho současný stav a postup prací. Jan Pustějovský z Fakulty stavební ČVUT v Praze ukázal na příkladu záchrany pivovaru v Lobči na Mělnicku, že je možné během sedmi let objekt zachránit a uvést ho zpět do života. Následovaly technicky zajímavé přednášky a návrhy na využití, vypracované žáky roudnického gymnázia a studenty a profesorem Petrem Janošem z Technické univerzity v Liberci.

„Jsem rád, že dnešní setkání nás posunulo dál v řešení záchrany pivovaru. Ujednotili se názory i na jeho využití. Jestliže likvidace střechy stála několik milionů a na celkovou demolici objektu by město muselo vynaložit dalších zhruba 25 milionů, pak je lepší vynaložit zhruba šest milionů na provizorní zastřešení a stabilizovat ji a počkat s vhodným projektem na chvíli, kdy budou vyhlášeny vhodné výzvy na dotace. Po rekonstrukci probíhající v krocích může k oživení této části města přispět v objektu zavedená společenská, kulturní i obchodní činnost," uvedl místostarosta města Zdeněk Kubínek.

Na setkání padla slova chvály na práci, kterou odvádí vsetínská firma při zastřešování objektu. „Jsou to řemeslníci, kteří si umí poradit s každým odhaleným problémem. Nic je nezastaví, takových by mělo být víc i na Podřipsku," dodal Jan Vinař, který se ujal na zastřešování funkce stavebního dozoru.

Dubnové setkání na záchranu roudnického pivovaru rozhodně není poslední. Město s galerií a občanským sdružením svolá další a připraví i jiné prezentace, aby veřejnost seznámila s postupem prací a přijala od ní další návrhy a připomínky.