Rangers, roveři a činovníci ze skautského střediska Říp drželi nonstop pohotovost už od půlnoci z 2. na 3. června. Když nám přišla první SMS ve znění „Blíží se velká voda, sraz v klubovně, budeme nápomocni," nikdo ani na chvíli nepřemýšlel o tom, zda mu SMS přišla omylem nebo zda je určena opravdu pro něj.

Skauti odstraňovali povodní nahromaděné naplaveniny, uklízeli uhynulé ryby a zvířata nebo převáželi a skládali přenosné protipovodňové stěny. Na vlastních člunech kontrolovali majetek v areálu pod Lipou. Podíleli se na opakovaných rizikových kontrolách zatopené elektrárny, kdy za pomoci vlastního horolezeckého vybavení slanili technika z mostu do řeky a pak ho nechali unášet stále přivázaného na laně až k zatopenému objektu.

Stateční skauti z Roudnice převzali vyznamenání za pomoc při povodni

Za tuto profesionální a obětavou pomoc převzalo 14 členů skautského střediska Říp vyznamenání Přemysla Oráče.

Vyznamenání bylo předáno při slavnostním večeru, který se konal k této příležitosti. Za odbor školství, kultury a sportu oceněné přišel pozdravit Ing. Petr Kaspar, který po svém proslovu předal slavnostní stuhu k letošním oslavám 100 let skautského střediska Říp. Jako druhý zástupce města skauty pozdravil a poděkoval jim starosta města Vladimír Urban, který oceněným také předal slavnostní stuhu města k povodním 2013 s logem „V nouzi poznáš přítele".

Aleš Zeman