Podle starosty Račic Jaromíra Malečka projekt nebyl projednán s vedením obce a je v rozporu s územním plánem. Řekl to ve středu na jednání krajského zastupitelstva. Jeho členové i přesto vznik Labe arény podpořili.

„Kanál slouží jen profesionálům, je tam zákaz koupání i vstupu se psy. Na vedlejším pozemku jsme proto chtěli vytvořit rekreační vodní plochu pro obyvatele Račic a okolí, kterou by mohli využít ke koupání a jiným vodním sportům," řekl Jaromír Maleček.

Český veslařský svaz a Český svaz kanoistiky ale územní plán Račic napadl u soudu. Ten se vleče od ledna. Podle starosty nechtěli mít v sousedství konkurenci. V areálu Labe arény má totiž vyrůst hotel s restaurací, zázemí pro závodníky i fanoušky.

„Pokud se tam postaví hotel se 190 lůžky, bude třeba navýšit kapacitu čističky odpadních vod. Kdo zaplatí novou a jak to bude, nám nikdo neřekl," doplnil Maleček. Zkritizoval i memorandum o vzájemné spolupráci, které podepsalo Štětí i Hoštka.

Račice z něj ale byly vynechány.

Ústecký kraj Labe arénu podpořil

Podle Michala Kurfirsta z Národního olympijského centra vodních sportů je spolupráce s Račicemi důležitá. „Současný projekt je plně v souladu s územním plánem Štětí i Račic. Další stavby, o kterých se musí ještě jednat, jsou v dlouhodobém záměru," vysvětlil Kurfirst.

Krajské zastupitelstvo Labe arénu podpořilo i přes výtky račického starosty. Zastupitelé Jan Mareš, Dagmar Waicová, Radek Vonka a radní Jan Szántó se shodli, že projekt je jedinečnou příležitostí k propagaci regionu. Souhlasně však upozornili, že je třeba rozklíčovat řadu důležitých otázek.

„Díky Labe aréně bude Ústecký kraj středem pozornosti, bude odtud vysílat i televize. Spoustu toho musíme ještě podrobně projednat, aby vše bylo po právní stránce v pořádku a všechny zúčastněné strany souhlasily," zdůraznil hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Otázkou je, kdo to zaplatí?

Na přetřes přišlo i financování. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy poskytne 300 milionů korun, dalších 33 milionů dá Štětí. Podle zastupitele a člena sportovní komise Václava Beneše se část peněz podaří získat i z Evropské unie. Ústecký kraj by měl investovat 60 milionů korun.

„V rozpočtu takové peníze najdeme. Už dopředu ale musí být jasné, že projekt je životaschopný a podporovaný všemi, kterých se týká," uvedl krajský radní Ladislav Drlý.

Labe aréna Ústeckého kraje se má zařadit mezi šest národních olympijských center, která slouží pro trénink české reprezentace. V roce 2017 má hostit mistrovství světa v kanoistice, o dva roky později mistrovství světa ve veslování.