To se dozvěděli starostové obcí z regionu na setkání se zástupci ministerstva dopravy, projektanty a Správou železniční dopravní cesty (SŽDC), které svolala starostka Vražkova Jaroslava Smetanová.

„Ministerstvo i SŽDC nám podávají málo informací. O rychlovlaku samozřejmě víme několik let, je vytvořena územní rezerva, ale konkrétní plány jsme neviděli. Teprve nyní vidíme navrženou trasu a zjišťujeme podrobnosti," konstatovala starostka.

Ta s ostatními starosty Podřipska a Litoměřicka konzultuje, co trať bude pro region znamenat. „Měli jsme několik schůzek se starosty z okolí tak, jak se pravidelně setkáváme, a bavili jsme se o vysokorychlostní trati. Sešli jsme se v Mnetěši, abychom měli vůbec nějaké informace. Na schůzce v Bohušovicích nad Ohří, kterou vyvolal pan starosta, nám bylo prezentováno trochu něco jiného než nyní. Od té doby došlo ke změně," uvedla Jaroslava Smetanová.

Vražkov je kvůli chystané trati paralyzován. „S každým stavebním povolením jezdíme na ministerstvo do Prahy a buď nám to povolí, nebo ne. Zakázali nám třeba výstavbu domu v proluce," nastínila komplikace Jaroslava Smetanová. „Naši obec trať mine asi o 80 metrů. Jako obec z ní samozřejmě nebudeme mít užitek. Pokud by trať měla za následek bourání nějakých domů, tak bychom s tím nesouhlasili. Ale jak jsem viděla návrh trasy, tak je to minimální zásah. Nevím jak ve středních Čechách. Chápu, že když už stojí dálnice, že podobnou liniovou stavbu chtějí umístit v její blízkosti."

Podle starostky Vražkova se ale informovanost lepší. „Myslím si, že mnoho starostů o vysokorychlostní trati dosud nevědělo. Teď je to lepší. U nás občané Vražkova vědí, že tudy povede vysokorychlostní trať, zda lidé v jiných obcích, to nevím," konstatovala. „Od roku 2011 dávám lidem v obci informace, protože je koridor územní rezerva vyznačen v územním plánu kraje."

„Po této debatě bude následovat spolupráce se SŽDC, budu hovořit s kolegy starosty," konstatovala Jaroslava Smetanová.