Jeho fungování, které by mělo přinést pokles protiprávního jednání v ulicích, strážníci vyhodnotí na konci roku. Informoval o tom velitel městské policie Zdeněk Cuchý.
Nový monitorovací systém zahrnuje 13 kamer, o tři více než původní. „Pokrývá další místa, která jsme vyhodnotili jako problémová," uvedl Cuchý. Jako poslední dvě lokality od dubna přibyly ulice Československé armády a 1. máje. V prvním případě jde především o prostor parkoviště u fotbalového stadionu a koupaliště, ve druhém pak o místo obývané sociálně slabými občany.
Kamerový systém ve Štětí je i kvalitnější, proti původnímu zařízení především splňuje podmínky zákona na ochranu osobních údajů. „Byl vytvořen decentralizovaný uzavřený systém, jehož součástí jsou kamery stejného výrobce, které nejsou dostupné v běžné distribuční síti," řekl Cuchý.
Není je tak možné ovládat ani vidět snímaný obraz přes běžná internetová zařízení nebo jiné dostupné prostředky. Další předností moderních kamer je funkce nočního vidění. Na modernizaci kamerového systému, jejíž součástí byla i rekonstrukce centrálního pracoviště na služebně městské policie a zřízení klientského místa v budově Policie ČR, získalo Štětí dotaci.
Z Programu prevence kriminality získalo město zhruba 450.000 korun a 1,3 milionu korun zaplatilo Štětí z vlastních prostředků.
Ve Štětí, kde se etabluje jedna z největších drogových scén v Ústeckém kraji, využívají také asistenty prevence kriminality, kteří i díky dotaci z Ministerstva vnitra pracují ve městě čtyři. „Jejich přítomnost v ulicích vnímají občané kladně. Proto hodláme v tomto programu pokračovat," řekl už dříve místostarosta Miroslav Andrt. Na provoz městské policie město dává přibližně deset milionů korun ročně.