Hlavním tématem letošního roku je sousedské sdílení. Těšit se můžete i na hudební vystoupení a loutkové divadlo.

Je to tak jednoduché! Vytvoříme společně ve veřejném prostoru místo pro sdílení. Rozhodli jsme se, že vás všechny něčemu na farmářském trhu naučíme – budeme tedy s vámi sdílet výrobu kváskového chleba. Kromě sdílení věcí, jako jsou knihy, nářadí nebo oblečení, se totiž dají sdílet i dovednosti a zkušenosti, čas, nápad, ale i radost. Někdo umí jógu a neumí plést ponožky, někdo umí sázet stromy a neumí upéct chleba. Den sdílení je od toho, abyste se naučili něčemu novému a sami sdíleli svou radost nebo šikovnost s dalšími lidmi nejen v sousedské komunitě.

Proto vznikl Světový den sdílení, do kterého se zapojují miliony lidí na celém světě. Pořádají setkání, vyměňují si věci a znalosti, vše bez potřeby peněz. Důležité je najít společný způsob, jak ušetřit peníze, bavit se, sdílet radost, a najít způsob, jak vzájemně více komunikovat. Sdílet se dá i traktor. Farmář odveze traktorem slámu sousedovi, soused naučí farmáře, jak vyplnit důležité dokumenty na úřad.

Na sobotním farmářském trhu vás lektorka Tereza Mašková naučí, jak si doma upéci kváskový chléb. Co vše k přípravě těsta potřebujete, jaké koření, mouku a kvásek použít. Jak se připravuje žitný kvásek, stáčí a tvaruje bochník. Přímo na trhu si vlastníma rukama vyzkoušíte práci s vykynutým těstem. Odnést si můžete recepty na chleba, dávku koření a žitného kvásku na upečení jednoho bochníku chleba. Na stánku bude probíhat i ochutnávka chleba. Přijďte podpořit Světový den sdílení!

K neděli je jen krůček. Den dětí na tržišti oslavíte loutkovou pohádkou. Pro děti jsme od 9:00 hodin připravili vystoupení loutkového souboru Loutky bez hranic, který zahraje pohádku Bramborové království – o zlém draku Friťákovi, který ohrožuje Bramborové království, v kterém žije princezna Bramborka a král Brambora. Po vystoupení bude probíhat výtvarná dílna s bramborami.

V kulturním programu vystoupí od 8:00 Adam Kopřiva z Ústí nad  Labem, který zahraje na  kytaru. Před loutkovým divadlem vystoupí se svým programem děti z MŠ Pastelka z Roudnice n. L.

Svatava Jirmusová