Litoměřický deník vám přináší hned několik tipů, jak a kde tradiční svátek spjatý s vítáním jara oslavit. Někde pro návštěvníky připravují i kulturní program, jinde třeba soutěže pro děti.

HAZMBURK
Chcete zažít pálení čarodějnic na hradě? Pak neváhejte a vyrazte ve středu 30. dubna na vrch Hazmburk u obce Klapý.  Program tu začne v 18 hodin. Hranici s ohněm pak plánují organizátoři akce podpálit v 19.30 hodin.  „Jen pokud nebude foukat vítr," varují. Předpokládaný konec oslav je o půlnoci.

ŠTĚTÍ
Program na Husově náměstí ve Štětí začne v 18 hodin. Návštěvníky čeká dětská čarovná show se soutěžemi a pohádkovou diskotékou. Ve 20.45 hodin vyjde lampiónový průvod k Labi, o čtvrt hodiny později na břehu řeky organizátoři zapálí vatru. Pět minut před půl desátou na návštěvníky čeká ohňostroj.

LITOMĚŘICE
Na pálení čarodějnic do Litoměřic zve Dům dětí a mládeže Rozmarýn. Začátek akce je v 16 hodin na Mírovém náměstí. Malé čarodějnice si zde budou moci vyzvednout svá soutěžní čísla. Odtud se následně vydá průvod na Střelecký ostrov, kde kromě zapálení ohně návštěvníky čeká také vystoupení dětí ze zájmových kroužků či skupiny Jasnet. Na programu jsou také nejrůznější soutěže pro děti, volba Miss Čarodějnice, opékání buřtíků nebo oblíbené malování na obličej.

TEREZÍN
Pokud chcete strávit pálení čarodějnic bezpečně, vyrazte na Filipojakubskou noc do Terezína. Oslavy tu totiž pořádají sami hasiči. Akci zahájí ve středu v 17 hodin průvodem z náměstí. Na hasičské cvičiště u Ohře pak naplánovali spoustu zábavy a soutěží pro malé i velké. Chybět nebude ani občerstvení.

TŘEBENICE
Na Rej čarodějnic zvou také Třebenické ženy. Sraz masek je ve středu ve 14 hodin před budovou školy. Průvod pak projde městem až na hřiště Sokola. Tam bude připravené občerstvení, hry a soutěže. Vrcholem večera bude soutěž o nejoriginálnější čarodějnické střevíce. Následovat bude volná zábava.

LOVOSICE
Oslavy v Lovosicích odstartují v 17 hodin v Lesoparku Osmička. Návštěvníkům se na pódiu představí smíšený orchestr lovosické Základní umělecké školy, soubor Enklava, pěvecký sbor ZUŠ Happy Voices. Od 19 do 20 hodin pak bude probíhat volba Miss Čarodějnice, kterou pořádá Dům dětí a mládeže Elko. K zapálení ohně má podle programu dojít kolem osmé hodiny večer. O půl hodiny později vystoupí skupina historického šermu Lepus. Do 10 hodin se pak o zábavu postará rocková skupina Vintage Retro, po ní od 10 hodin kapela Natruc.

SKALICE
Tradiční slet čarodějů a čarodějek chystají také na Skalici. Akce začne v 17 hodin na hřišti.

BOHUŠOVICE NAD OHŘÍ
Oslavy v Bohušovicích odstartují v 18 hodin soutěžemi pro děti na hřišti školní družiny. V 19 hodin pak vyjde průvod k řece, kde je v plánu opékání uzenin.

ROUDNICE NAD LABEM
Další ročník pálení čarodějnic se v Roudnici odehraje opět v Zámeckém parku. Na programu je opékání buřtů pro nejmenší, pro dospělé pak hudební program. Ve středu večer zahrají Claymore, Vynález zkázy a Abraxas. Průvod masek za doprovodu Dechového orchestru mladých z Roudnice nad Labem a mažoretek z Libochovic vyjde v 17 hodin z parkoviště u supermarketu Lidl. Vstupné na akci je 40 korun, v masce pak zdarma.

ÚŠTĚK
Tradiční pálení čarodějnic pořádá v poslední dubnový podvečer také Spolek žen v Úštěku. Sraz velkých i malých čarodějnic organizátorky naplánovaly na 18 hodin k úštěcké Synagoze. Vatra následně shoří u rybníka Barvíř.

LIBOCHOVICE
Volbu nejkrásnější čarodějnice, opékání buřtů s hudbou i další občerstvení chystají také organizátoři libochovického pálení čarodějnic. Akce odstartuje v 19 hodin v městském parku.

LUKAVEC
V Lukavci se oslavy odehrají také ve středu. Program pálení čarodějnic organizátoři naplánovali od 17 hodin k tamnímu rybníku. Děti se v maskách nejprve slétnou na místo, následně vyrazí do obce v lampiónovém průvodu. Občerstvení je pro malé návštěvníky zajištěné. Ocenění se dočká i nejhezčí maska!


Pálení čarodějnic nezapomeňte nahlásit hasičům

V souvislosti s pálením čarodějnic hasiči připomínají základní zásady bezpečnosti.

1. pálení se provádí v dostatečné bezpečné vzdálenosti od budov a volných skládek např. palivového dřeva, od lesních a dalších porostů a od jakýchkoli dalších hořlavých látek.
2. pálení provádí osoba starší 18 let. Osoby mladší mohou tuto činnost vykonávat jen za dozoru dospělé osoby.
3. pálení není prováděno v období dlouhotrvajícího sucha, za větrného počasí apod.
4. po ukončení pálení se ohniště bezpečně uhasí a následně provádí kontrolu po dobu nejméně 8 hodin.
5. Je dobré pálení předem ohlásit na Krajské operační středisko HZS Ústeckého kraje pomocí jednoduchého formuláře na webových stránkách  www.hzsoul.cz
6. Vyhnout se používání hořlavých kapalin jako akcelerantů (podpalovaní vatry).
7. Mít připravené dostatečné množství hasiva – vody, písku atd.
8. Neházet do ohně pyrotechniku
9. Nenechávat oheň bez dozoru
10. Je dobré si zajistit preventivní dohled dobrovolných hasičů.

„Právnické osoby a podnikající fyzické osoby jsou povinny každé spalování hořlavých látek na volném prostranství – tedy i pálení čarodějnic, včetně přijatých protipožárních opatření, předem oznámit hasičskému záchrannému sboru. Při nesplnění této povinnosti může být právnické osobě nebo podnikající fyzické osobě udělena pokuta do výše 500 000 Kč," dodal Lukáš Marvan.