Na speciální trojkolo nasedají každý den nevidomý cyklista, jeho doprovod a hostující VIP cyklista. Během července a srpna tak posádky ujedou přes tisíc kilometrů.

„Světluška pomáhá dětem i dospělým s těžkým zrakovým postižením. Jde o dlouhodobý projekt nadačního fondu Českého rozhlasu, který je založený na solidaritě a dobré vůli lidí. Projekt Jedeme pro Světlušku je pak další možností, jak upozornit na problematiku lidí se zrakovým postižením a jak jim pomoci," uvedl generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan. Pořadatelé věří, že velká letní cyklojízda pomůže s nákupem devíti tandemových kol pro nevidomé.

Trojkolo Světlušky končí 29. srpna v Plzni. Při 6. etapě zavítá i na Litoměřicko. Dnes se zastaví po 12. hodině na Karlově náměstí v Roudnici nad Labem, kde se můžou zájemci připojit k peletonu nebo se jen do 15 hodin seznámit s týmem a se samotným projektem. Poté se všichni vydají po pravém břehu Labe do Litoměřic, kde se po dojezdu uskuteční na Mírovém náměstí obdobné setkání s občany. Ve čtvrtek je etapa ukončena okružním výletem z Litoměřic kolem Terezína a večer se pořadatelé přesunou do České Lípy a v pátek absolvují trasu k Máchovu jezeru.

„Věříme, že se nám povede to stejné co Forrestu Gumpovi, a během letních měsíců se k nám budou připojovat známí i neznámí cyklisté a my vytvoříme skutečný peloton. Kdokoliv z posluchačů se může zúčastnit také. Stačí jim jen poslouchat Radiožurnál nebo regionální vysílání Českého rozhlasu, aby věděli, kde se zrovna posádka projektu ‚Jedeme pro Světlušku' nachází," uvedl koordinátor projektu a programový vedoucí Radiožurnálu Ondřej Suchan.

Cílem akce je podpořit nevidomé cyklisty, kteří dokážou krásu naší země vnímat bez ohledu na svůj handicap. Zájemci se můžou k pelotonu připojit vždy ve středu a v sobotu. Na startu jim bude nabídnut odznak „Jedeme pro Světlušku" a další předměty podporující tuto myšlenku. Výtěžek z prodeje poputuje na nákup tandemového kola pro konkrétního nevidomého cyklistu či sdružení v příslušném kraji. Více informací o Světlušce lze získat na www.svetluska.net.> (se)