Ušetření několika stokorun za službu kominíka není na místě. Zanesení komínu nebo dokonce jeho narušení může způsobit mnohem větší škody na majetku nebo dokonce na zdraví.

Každý rok si nefunkční či poškozené spalinové cesty vyžádají krutou daň. Hasiči v ČR napočítali téměř tisíc požárů od komínů, desítky zraněných a škody dohromady přes 45 miliónů korun.Vedle toho nemocnice zaznamenaly stovky otrav oxidem uhelnatým. Milimetrový nános sazí na teplosměnných plochách spotřebiče paliv snižuje jeho výkon o pět procent, pětimilimetrový nános tedy o čtvrtinu, a to už je znát na penězích. Větší nánosy odborníci už považují za zvýšené požární nebezpečí.

Na Litoměřicku působí momentálně devět firem, které zajišťují kominické služby. Vedle čištění a vložkování jsou to například opravy komínových těles či měření emisí. Většina z nich má oprávnění revizního technika.

„Než majitel zavolá kominíka, měl by si dobře rozmyslet, komu svěří péči o vlastní bezpečí. Už několik let se prohánějí po celé zemi pochybní kominíci, kteří jsou ochotni dát majiteli domu potvrzení o kontrole prakticky ze silnice. Společenstvo kominíků doporučuje lidem, pokud kominíka neznají, aby si od něho vyžádali předložení výučního listu. Poctivý řemeslník vám tento dokument jistě rád ukáže," říká Emil Morávek, prezident Společenstva kominíků ČR.

Majitelé nemovitostí na Litoměřicku si postupem let uvědomují riziko spojené s nedodržováním pravidelných kontrol. Stav topných soustav se zlepšuje. Lidé však často topí špatně. V posledních letech se v rodinných domcích přechází na vytápění krbovými kamny. Kominíci se setkávají s případy, kdy se v nich topí doslova syrovým dřevem. Topivo by mělo alespoň tři roky odpočívat zakryté. Z vlhkého dřeva se při spalování nejdřív odpaří voda a ta způsobuje dehtování.

„Pokud není komín vyvložkovaný, dostane se dehet do zdiva. Když má vložku, ukládá se na jejím povrchu a časem může dojít k jeho vznícení. Zlozvyky se stále objevují i při topení uhlím v lokálních kamnech nebo starých kotlích. Uživatelé ve snaze udržet tepelnou pohodu je naplní, a aby zabránili vyhoření, uzavřou přívod vzduchu, tím dochází k nedokonalému spalování s vývinem škodlivin a dehtováním," říká Milan Košík z litoměřické rodinné firmy s padesátiletou tradicí.