Večer na podporu vzdělávacích programů této organizace se uskuteční už dnes v roudnickém kulturním domě Říp. V ojedinělé talk show od 19 hodin vystoupí spisovatelka Bára Nesvadbová a zpěvák David Deyl.

Hudební vystoupení i autogramiáda

„Promluví o svých názorech a zkušenostech s pomocí druhým. Těšit se lidé mohou také na hudební vystoupení Davida Deyla a autogramiádu obou hostů. Ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba se zase podělí o více i méně veselé zážitky z cest do krizových oblastí a také o konkrétní příběhy dětí, kterým se dostalo podpory díky příznivcům z České republiky," pozval za Kulturní zařízení města Roudnice nad Labem Tomáš Pokorný.

Večerem bude provázet moderátor Josef Mádle. Vstupné činí osmdesát korun. Výtěžek podpoří vzdělávací programy UNICEF. Programy na pomoc dětem totiž nejsou financovány z rozpočtu OSN, ale výhradně z dobrovolných příspěvků nebo prodeje pohlednic a dárkového zboží s logem UNICEF.

U nás tuto mezinárodní organizaci zastupuje Český výbor pro UNICEF, který je také zakladatelem projektu Přátelé dětí UNICEF. Ten je založen na pravidelných měsíčních příspěvcích, jejichž výše je dobrovolná. Takto získané finanční prostředky jsou následně využity na základní programy pomoci dětem a pro vytváření rezerv na pomoc v krizových situacích. A skutečně nemusí jít o mimořádně velké sumy například 365 korun měsíčně zajistí za rok terapeutickou výživu pro tři podvyživené děti a 350 korun měsíčně zajistí za rok školu v krabici kompletní soupravu vyučovacích pomůcek pro čtyřicet žáků a jednoho učitele (tužky, pravítka, gumy, sešity, tabulky, pastelky, nůžky, plakáty, třídní knihu a plechovku černé barvy na vytvoření školní tabule).

Příspěvky dárců využili na 100 %

Ke konci roku 2014 podporovalo projekt Přátelé dětí UNICEF 17 774 příznivců, díky jejichž pravidelným darům získala organizace v průběhu roku částku 38 493 797 korun. Nejvíce prostředků (56 %) bylo použito na přežití a rozvoj malých dětí, kam patří výživové programy, zdravotní péče, očkování, pitná voda a hygiena. Dalších 20 % bylo použito na podporu vzdělání dětí, 11 % na programy spojené s dětskými právy, zejména na ochranu dětí před násilím a zneužíváním, na péči o sirotky, na prosazení dětských práv do legislativy zemí, kde pomáháme. Zbývajících 13 % bylo použito na pomoc sirotkům s AIDS a obhajobu dětských práv a partnerství.

O rozmanitosti projektů, které UNICEF z darů podporuje, se můžete více dozvědět právě dnes na akci spojené s vystoupením známého zpěváka a spisovatelky.