Dosud vládnoucí KSČM se sdružením Pro sport a zdraví skončilo se sedmi mandáty v opozici.

Zastupitelům byla předána petice s 273 podpisy občanů města, kteří žádali zastupitele, aby při hlasování o starostovi a místostarostovi vzali v úvahu výsledek jednotlivých kandidátů v komunálních volbách, kdy dosavadní starosta Ivo Perna získal absolutně nevíc 406 hlasů, kdežto uvažovaný protikandidát a lídr ze sdružení Společná budoucnost Milan Konfršt 268 hlasů, což ho posunulo na kandidátce na 3. místo.

Petice však při hlasování neměla patřičnou váhu. „Mrzí mě, že zastupitelé na petici nereagovali. Chtěl jsem upozornit na volební systém, který stále ještě neodpovídá představám voličů o přímé volbě a spíš je od voleb odrazuje. Přitom přímá volba se s úspěchem uplatňuje ve většině evropských zemí," uvedl iniciátor petice Jan Januška.

Při volbách opozice požadovala alespoň dodržení poměrného zastoupení ve vedení města a v radě. „Navrhovali jsme Ivo Pernu na post místostarosty, aby mohl navázat v práci vykonanou v minulém období pro město, a druhé místo v radě. Opozice místo toho nabídla bývalému starostovi místo v radě, tomu se po zvolení nelíbilo její složení a na místo v radě rezignoval. Jednoduše řečeno opozice nás převálcovala," prohlásil Josef Šenfeld, který přišel o křeslo místostarosty.

Opoziční strany nezískaly ani místa předsedů výborů a budou mít pouze dvě místa v kontrolním a jedno ve finančním výboru. „Teď si na chvíli od práce odpočinu a potom budu hledat uplatnění, kde bych ještě zúročil své zkušenosti," dodal Ivo Perna.

Starostou města se stal Milan Konfršt, místostarostou Radovan Rieger a zbývajícími členy rady jsou Anna Podporová, Jiřina Bláhová a Irena Nádvorníková. S novým starostou Hoštky připravujeme na příští týden rozhovor.