Dobrovolní hasiči Čestmír Opluštil a Aleš Miller z Vrbice za své nasazení při loňské povodni v sousedních obcích Lounky a Kyškovice brzy převezmou Záslužné medaile Ústeckého kraje.

Ocenění patří i našim rodinám

Povodeň a následné škody, které velká voda napáchala, muže zaměstnala na celé dva měsíce. „Ve službě jsme se sice střídali, přesto jsme makali zhruba 14 až 16 hodin denně. Já jsem na místě u jednoho ze svých příbuzných dokonce přespával. Nemělo cenu jezdit v noci domů a hned ráno se zas vracet," popsal jeden z oceněných hasičů Aleš Miller.

„Při povodni nás zaměstnavatelé z práce uvolnili úplně, za což jim patří velký dík. Ještě v červenci jsme ale jezdili do obcí uklízet a čistit lidem studny odpoledne po práci. Od začátku tvrdím, že si to ocenění víc zaslouží naše rodiny. Bez jejich podpory a porozumění bychom tu práci nemohli dělat," dodal druhý oceněný, starosta Sboru dobrovolných hasičů Vrbice Čestmír Opluštil, povoláním opravář zemědělských strojů.

DVOJKA, CO UMÍ ZABRAT. Čestmír Opluštil a Aleš Miller z Vrbice jsou mezi 24 oceněnými, kteří 28. října převezmou Záslužné medaile Ústeckého kraje. Jako zkušení dobrovolní hasiči pomáhali obyvatelům Lounek a Kyškovic vypořádat se s následky ničivé povodně

Záslužné medaile Ústeckého kraje si obětaví muži převezmou při slavnostním setkání vedení kraje se zástupci Integrovaného záchranného systému dne 28. října. Navrhovatelem na jejich ocenění byl starosta Vrbice Vlastimil Mikl. Krajští zastupitelé jeho návrh následně schválili.

„Náš hasičský sbor má zhruba třicet členů, z toho zhruba deset z nich se podílí na chodu obce velmi aktivně. Zajišťují kulturní a společenské akce, vyjíždějí k požárům v okolních lesích. Za poslední dobu nás ale nejvíc potrápila voda, naposledy přívalový déšť 3. srpna. Vloni se nám povodně vyhnuly, přesto byli chlapi v terénu a pomáhali. Uklízeli v zatopených domech, bahno ze silnic, čerpali vodu, čistili studny. Aleš a Čenda makali ze všech nejvíc. Medaile si zaslouží," řekl k práci hasičů starosta Mikl.

Největším oceněním však pro skromné muže zůstává radost lidí z výsledku jejich práce. „Jsme dobrovolní hasiči, tu práci máme rádi. Když je třeba pomoct, tak tam prostě jsme," říká se samozřejmostí Čestmír Opluštil.

DVOJKA, CO UMÍ ZABRAT. Čestmír Opluštil a Aleš Miller z Vrbice jsou mezi 24 oceněnými, kteří 28. října převezmou Záslužné medaile Ústeckého kraje. Jako zkušení dobrovolní hasiči pomáhali obyvatelům Lounek a Kyškovic vypořádat se s následky ničivé povodně

„Stačilo nám poděkování přímo od těch, kterým jsme pomohli. Pěkně se o nás starali, v místní hospodě jsme měli vždy navařeno. Přesto je pro nás medaile velká prestiž," uvedl Aleš Miller, který v Račicích pracuje jako svářeč.

Odměnou je pro hasiče také zrekonstruovaná hasičárna. Budova postavená v 80. letech  v Akci Z nyní dostala nová okna a podlahy. „Chybí už jen lepší zásahové vozidlo, než je naše liazka přezdívaná Mates z roku 1966," vyslovil přání starosta obce Mikl.