Cílem akce je podpora rozvoje vinařství v litoměřické a mělnické vinařské podoblasti. Jedná se o propagaci, zviditelnění a prezentaci vinařství, vinařů a malovinařů výhradně z Čech.

Všichni návštěvníci obdrží v rámci vstupného katalog koštu, ve kterém jsou uvedeny veškeré kontakty na zúčastněné vinaře s jejich stručnou charakteristikou, skleničku s logem Roudnického koštu se dvěma žetony pro ochutnávky a propisovací tužku na poznámky. Každý návštěvník má možnost ochutnat vína z celé vinařské oblasti Čechy, seznámit se přímo s vinařem a také si případně zakoupit předváděná vína v lahvi. Jednotlivé vzorky ochutnávek vín si návštěvníci u vinařů zakupují za žetony. Jako každý ročník mají návštěvníci po dobu trvání koštu možnost dát svůj hlas vinaři, který je nejvíce zaujal. Na základě hlasování veřejnosti je v 17 hodin vyhlášen Vinař koštu.

K dispozici bude také po dobu trvání akce zámecká terasa s občerstvením a posezením poskytující nádherný výhled na České středohoří. Akce je vhodná i za špatného počasí. V interiéru zámku je připravena doprovodná hudební scéna v podání skupiny The OUBR, představení turistických zajímavostí v destinaci Českého středohoří a Podřipska, koutek pro malé návštěvníky s pestrou nabídkou zábavných aktivit. Konec Roudnického koštu v interiéru připadá na 19. hodinu, avšak zájemci o pokračování v zábavě mohou využít prostorů zámeckého nádvoří. Zde zahraje Burizon Bluegrass Band a Madia k volné zábavě s víny Lobkowiczkého zámeckého vinařství.

Na nádvoří a v parku budou zároveň probíhat Selské slavnosti s kulturním programem a atrakcemi pro celou rodinu. Kulturní program začíná ve 13 hodin slavnostním zahájením. V průběhu dne se na scéně vystřídají Bohemian Bards s dobovou hudbou, písničkář Petr Lüftner, Cimbálovka Liberec, k vidění budou rytířské souboje a závěr akce bude patřit poctě Waldemaru Matuškovi či vystoupení Daniela Hůlky. Kromě programu na nádvoří budou v prostorách zámeckého parku k dispozici ukázky starých traktorů, zemědělské techniky, živá zvířata, 3D střelnice, dětský koutek, kolotoče, jarmark, občerstvení a další. Veškeré informace o programu akce jsou průběžně aktualizovány na www.roudnicky-kost.cz.